Czy istnieje zdrowa pasta do zębów, nie zawierającą toksycznych substancji, które przyczyniają się do rozwoju różnych chorób w Twoim organizmie? Oczywiście, że tak. Sam, domowymi sposobami możesz ją zrobić.
Składniki:
2 łyżeczki oleju kokosowego
2 łyżeczki sody oczyszczonej
kilka kropel olejków eterycznych
opcjonalnie ksylitol
Składniki starannie wymieszaj w szklanej miseczce i przechowuj w małych, szklanych słoikach.
Właściwości poszczególnych składników:
Olej kokosowy niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy i będące również źródłem nieprzyjemnego zapachu, poprawia stan dziąseł oraz redukuje ilość osadu na zębach. Niszczy również grzyby rozwijające się w jamie ustnej.
Ponadto ma właściwości wybielające. Oczywiście należy pamiętać o tym, że każdy z nas ma inny naturalny kolor zębów.
Soda oczyszczona jest składnikiem ścierającym, a w połączeniu z olejem kokosowym jest bezpieczna dla szkliwa. Również ma właściwości wybielające i usuwające osad nazębny.
Olejki eteryczne (miętowy, rumiankowy, cynamonowy, eukaliptusowy) poprawiają nie tylko smak lecz również są grzybo- i bakteriobójcze, łagodzą stany zapalne oraz przyspieszają gojenie się ran.
Ksylitol można używać opcjonalnie, nadaje on słodkawy smak i obniża pH w ustach. Nie tylko nie wywołuje próchnicy, lecz wręcz przeciwnie, badania wykazują, że jej zapobiega.